Deprecated: Function eregi() is deprecated in /plugins/system/sefservicemap.php on line 49
Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru 2016
 

news365.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
news365.pl I n s p i r a c j e Czy wiesz że... Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru 2016

Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru 2016

Email Drukuj PDF

Najnowsze polskie filmy fabularne. Współczesne kino niemieckie czyli zderzenie kina na granicy. Elementy kina europejskiego obecne poprzez cykl Rekolekcje filmowe, które przygotował ks. prof. Andrzej Draguła. Lubuskie konotacje filmowe czyli portrety ludzi kina związanych z Ziemią Lubuską. Retrospektywy kultowych postaci polskiego kina. Dokument. Spotkania z reżyserami i aktorami polskiego kina. Teatr i książka filmowa i teatralna to najważniejsze elementy Festiwalu. 2. Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru Kozzi Dymny Himilsbach to druga odsłona filmowo-teatralnego wydarzenia realizowanego w Zielonej Górze przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. C. Norwida oraz Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych „Debiut”. Od 2012 roku partnerem Festiwalu jest FilmFestival w Cottbus (Niemcy). W tym roku do organizatorów dołączył Żarski Dom Kultury i Pałac Wiechlice.

Korzenie Festiwalu sięgają do 2012 roku, do małego miasta Kargowa w powiecie zielonogórskim, gdzie urodził się wybitny aktor Maciej Kozłowski. To od Jego przydomka pochodzi nazwa Kozzi Gangsta Festival. Zamysł Festiwalu oparty jest na refleksji o Macieju Kozłowskim i gatunku filmowym jaki uprawiał: filmie sensacyjnym, gangsterskim, kryminalnym, kinie akcji i kinie prowincji. Wyznacznikiem Festiwalu jest budowanie jego koncepcji wokół fenomenu aktorów drugoplanowych. Stąd koncepcja programowa tegorocznego wydarzenia oparta została na trzech kultowych postaciach polskiego filmu i teatru: Macieju Kozłowskim Kozzi, Wiesławie Dymnym i Janie Himilsbachu. Festiwal jest znakomitą okazją do ich przypomnienia poprzez retrospektywne pokazy filmów.

Podczas festiwalowych dni 6-10 lipca 2016 publiczność będzie uczestnikiem wielu interesujących zdarzeń w Zielonej Górze, Żarach i Pałacu w Wiechlicach. Festiwalowe prezentacje i spotkania
z wybitnymi twórcami polskiego kina i teatru, m.in. z Kingą Dębską, Markiem Koterskim, Marzeną Trybałą, Joanną Szczepkowską, Małgorzatą Zajączkowską, Arturem Barcisiem, Marianem Dziędzielem, Sławomirem Hollandem odbędą się w plenerze, w przestrzeni miejskiej,
w salach kinowych, teatralnych, kawiarnianych i w wielu innych miejscach.

Współpracując z Cottbus Film Festival wzbogacamy program naszego Festiwalu o ważne produkcje współczesnego kina niemieckiego. Elementy kina europejskiego są obecne poprzez cykl Rekolekcje filmowe, które przygotował ks. prof. Andrzej Draguła.

Festiwal to Konkurs obejmujący wybrane polskie filmy wyprodukowane w latach 2015-2016. Jury, po obejrzeniu wszystkich filmów konkursowych, przyzna nagrody i statuetki Klaps 2016 w trzech kategoriach: Grand Prix czyli Klaps 2016 dla reżysera najlepszego polskiego fabularnego filmu kina akcji; Klaps 2016 za najlepszą drugoplanową kreację aktorską w polskim filmie fabularnym; Klaps 2016 za całokształt osiągnięć artystycznych w dziedzinie filmu przyznany reżyserowi lub aktorowi.

Festiwal ma charakter interdyscyplinarny. Łączymy ze sobą świat filmu, teatru oraz książki przedstawiającej wybitnych aktorów, twórców, reżyserów, w postaci tradycyjnej, także jako książka mówiona. Dlatego oprócz gwiazd dużego i małego ekranu oraz polskiej sceny uczestnicy będą mogli spotkać się, m.in. z Łukaszem Maciejewskim, autorem interesujących wywiadów Aktorki. Portrety, czy z Moniką Wąs, autorką książki Dymny. Życie z diabłami i aniołami.

W 2016 roku gościem specjalnym naszej imprezy jest Krakowski Salon Poezji i jego gospodarze Anna Dymna i Krzysztof Orzechowski. Gala Festiwalu odbędzie się w Pałacu Wiechlice. Będą także przyjaciele, którzy są z nami od pierwszej edycji: Łukasz Maciejewski: krytyk filmowy, autor książek, wykładowca akademicki w Szkole Filmowej w Łodzi, przedstawiciele Cottbus FilmFestival – od kilku lat to Bernd Buder, dyrektor programowy CFF oraz Lech Dyblik – aktor.

Więcej szczegółów:

www.festiwal.zgora.pl

https://www.facebook.com/festiwalzgora 

Zielona Góra

Dzisiaj jest: 25 Wrzesień 2020    |    Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA

There are no upcoming events currently scheduled.
CAŁY KALENDARZ

KALENDARZ

Sierpnia 2020 Września 2020 Października 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Aktualnie

Naszą witrynę przegląda teraz 206 gości