news365.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Informacje ZUS

Email Drukuj PDF

alt1. Informacja o stanie konta ubezpieczonego
Jak odczytać dane zawarte w Informacji?Dla wszystkich, którzy mogą mieć jakiekolwiek trudności ze zrozumieniem zapisów „Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS” Zakład przygotował specjalne wyjaśnienia. Są one dołączone do Informacji.  To instrukcja jak krok po kroku czytać IOSK. Po zapoznaniu się z nią  nikt nie powinien mieć problemu z ustaleniem jaki jest stan jego konta w ZUS. Uwaga! Na terenie działania zielonogórskiego Oddziału ZUS takie informacje dotrą do blisko 345 tys. osób, natomiast osoby posiadające profil na PUE informację otrzymają tylko elektronicznie – na swoim koncie.


3. Okno transferowe tylko do końca lipca

Niebawem zostanie zamknięte tzw. „Okno transferowe”, które daje nam możliwość decydowania o przekazywaniu części składki emerytalnej (2,92%) w ramach II filara do OFE lub lokowanie jej w całości w ZUS. Od 1 kwietnia 2016 r. zostało otwarte kolejne okno transferowe w ramach II filaru emerytalnego. Daje nam ono możliwość zmiany decyzji w zakresie przekazywania części składki emerytalnej:

 

•tj. czy składka ta ma być przekazywana do otwartego funduszu emerytalnego (OFE):


alt

•czy też ma być ewidencjonowana na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych:

alt

Obecne okno transferowe będzie otwarte tylko do 31 lipca 2016 r. Osoby, które w poprzednim okienku transferowym w 2014 r.  podjęły decyzję (lub po tej dacie rozpoczynały pracę) i nie chcą jej zmieniać nie muszą nic robić. Natomiast, jeśli ubezpieczony chce dokonać zmiany, musi złożyć w ZUS w trakcie okienka transferowego:
"Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych".
W przypadku zdecydowania się na OFE konieczne jeszcze będzie podpisanie umowy ze wskazanym w oświadczeniu OFE.
Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, od 2016 r. okno transferowe otwierane będzie co cztery lata w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca, zatem następne dopiero w 2020 r.

3. Kolejna edycja Lekcji z ZUS
Zielonogórski Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ponownie zaprasza szkoły ponadgimnazjalne do udziału w projekcie pn. „Lekcje z ZUS”, który będzie realizowany już po wakacjach w roku szkolnym 2016/2017. „Lekcje z ZUS” mają za zadanie kształtować świadomość młodzieży w zakresie ubezpieczeń społecznych, dają także praktyczną wiedzę przyszłym ubezpieczonym i przedsiębiorcom. Projekt zyskał pozytywną opinię wśród uczniów i nauczycieli. Uczniowie w trakcie 4 lekcji dowiadują się istoty ubezpieczeń społecznych, dlaczego są obowiązkowe, jakiego rodzaju świadczenia przysługują. Dużą część projektu poświęca się najważniejszemu z ubezpieczeń i świadczeniu – emeryturze, gdzie uczniowie poznają zasadę solidaryzmu społecznego. Młodzi ludzie poznają zasady rejestracji działalności gospodarczej i obowiązków z wynikających z tytułu jej prowadzenia. Nauczyciele przeprowadzają lekcje na podstawie kompletnych materiałów opracowanych i udostępnionych przez ZUS. Szkoła, w której zrealizowany zostanie cykl 4 lekcji może zgłosić uczniów do udziału w Konkursie Wiedzy „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Konkurs przeprowadzany jest w etapach: I szkolnym, II wojewódzkim i III finał w Centrali ZUS w Warszawie.
Więcej informacji nt. „Lekcji z ZUS” znajduje się na stronie www.zus.pl w zakładce Lekcje z ZUS. Prosimy nauczycieli o zgłaszanie faktu przeprowadzenia lekcji na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Źródło:
Agnieszka Kazoń
Rzecznik Prasowy
Odział ZUS w Zielonej Górze
 

 

Zielona Góra

Dzisiaj jest: 18 Listopad 2018    |    Imieniny obchodzą: Aniela, Klaudyna, Roman

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA

Grudnia
Dzień Pamięci Stanu Wojennego
grudnia 13, 2018 (01:01)
(Kalendarium)
-----------
Międzynarodowy Dzień Migrantów
grudnia 18, 2018 (01:01)
(Kalendarium)
-----------
Stycznia
Dzień Filatelisty
stycznia 06, 2019 (01:02)
(Kalendarium)
-----------
Dzień Ligi Ochrony Przyrody
stycznia 09, 2019 (01:01)
(Kalendarium)
-----------
Dzień Babci
stycznia 21, 2019 (01:01)
(Kalendarium)
-----------
CAŁY KALENDARZ

KALENDARZ

Październik 2018 Listopad 2018 Grudzień 2018
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Aktualnie

Naszą witrynę przegląda teraz 41 gości