news365.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
news365.pl I n s p i r a c j e Czy wiesz że... Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2015. Dobre praktyki"

Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2015. Dobre praktyki"

Email Drukuj PDF

Pierwsze regionalne ogłoszenie Raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2015. Dobre praktyki” miało miejsce 13 kwietnia w Zielonej Górze. Raport stanowi największy w Polsce przegląd biznesu społecznie odpowiedzialnego w Polsce. Ogłoszenie Raportu odbyło się z inicjatywy Stowarzyszenia Forum Odpowiedzialnego Biznesu i firmy PGNiG SA, która co roku znajduje się w gronie firm z największą liczbą praktyk opisanych w Raporcie.

W Raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2015. Dobre praktyki”, przygotowywanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu od 14 lat, opublikowana została rekordowa liczba dobrych praktyk CSR (ang. Corporate Social Responsibility) – 811 (suma praktyk zgłaszanych po raz pierwszy i długoletnich; w ubiegłym roku łącznie było 684). Wśród nich znalazły się realizowane w Zielonej Górze praktyki firmy PGNIG SA: akcja „Górnik w przedszkolu”, akcje krwiodawcze oraz  „Otwarte działania twórcze”. Omówieniu zawartości Raportu, a także wspomnianych praktyk zostało poświęcone pierwsze regionalne ogłoszenie Raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2015. Dobre praktyki”, które odbyło się 13 kwietnia w Zielonej Górze w Hotelu Ruben.

- Firmy odpowiedzialne społecznie we własnym rozwoju uwzględniają głos swoich kluczowych interesariuszy, w tym również tak ważnej grupy jaką są społeczności lokalne, w regionach których firmy działają, posiadają na przykład swoje fabryki, biura. Budowaniu i utrzymaniu wzajemnych relacji między firmą a społecznością lokalną służą różnorodne akcje społeczne. W naszym Raporcie staramy się pokazać cały przekrój działań społecznie odpowiedzialnych podejmowanych przez biznes. Dzięki takiemu zestawieniu interesariusze firmy mogą dowiedzieć się więcej o niefinansowej działalności firm w swoim regionie, ale też w skali całej Polski – mówi Magdalena Andrejczuk, menedżerka Programu Partnerstwa Forum Odpowiedzialnego Biznesu, prowadząca wydarzenie.

Łącznie do Raportu zgłosiło swoje praktyki 136 firm, a wśród nich 35 reprezentuje sektor MŚP. Raport stanowi więc przegląd odpowiedzialnego biznesu pod względem sektorowym, ale również branżowym. Grupuje dobre praktyki według 7 obszarów normy ISO 26000: ład organizacyjny, prawa człowieka, praktyki z zakresu pracy, środowisko, uczciwe praktyki operacyjne, zagadnienia konsumenckie, zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej. Najwięcej praktyk w tegorocznej edycji Raportu zawierają obszary „zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej” oraz „praktyki z zakresu pracy”. W tym pierwszym obszarze znalazły się praktyki realizowane w Zielonej Górze przez firmę PGNiG SA, partnera ogłoszenia Raportu.

Akcja edukacyjna „Górnik w przedszkolu i szkole” to akcja wolontariatu, w której udział biorą pracownicy. Pomysł powstał kilka lat temu, aby odpowiedzieć w uporządkowany i zorganizowany sposób na potrzebę pojawiającą się w szkołach, przedszkolach przy okazji poznawania zawodów czy Barbórki. Z okazji górniczego święta odwiedzają oni w galowych mundurach placówki przedszkolne i szkolne w rejonie działania Oddziału w Zielonej Górze. Górnicy prowadzą prezentację na temat procesu powstawania, poszukiwania i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, opartą o przykłady dostosowane do wieku dzieci.

„Otwarte działania twórcze” to międzyszkolny projekt edukacyjno-wychowawczy realizowany przez Zespół Szkół Specjalnych w Zielonej Górze i Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ,,TACY SAMI” w Zielonej Górze we współpracy z różnymi środowiskami – szkołami, stowarzyszeniami, grupami wolontariuszy. W trakcie kolejnych spotkań, podczas integracyjnych zabaw plastycznych budowane są pozytywne więzi młodzieży z różnych środowisk, która uczy się rozumieć potrzeby ludzi niepełnosprawnych. Proponowane działania mają wpływ na kształtowanie rozwoju poznawczego, sensorycznego i manualnego osób z niepełnosprawnością umysłową. Co roku w ramach realizacji zadań projektu młodzież spotyka się na warsztatach plastycznych oraz na happeningach w centrum Zielonej Góry, a podsumowanie prac następuje w Salonie Wystaw PGNiG SA.

W PGNiG SA Oddział w Zielonej Górze od 1968 roku działa także Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "NAfta". W porozumieniu z Klubem i wspierając jego działalność, Dział Komunikacji i Public Relations od kilku lat organizuje z okazji Dnia Dziecka/Dni Honorowego Krwiodawstwa oraz z okazji Barbórki akcje krwiodawcze skierowane zarówno do pracowników, jak i mieszkańców Zielonej Góry. W ten sposób przekazywana jest idea honorowego oddawania krwi grupie odbiorców w najbliższym otoczeniu.

Projekty są długoletnimi praktykami PGNiG SA [s. 145 Raportu].

- Wieloletnie działanie w określonym otoczeniu sprzyja rozpoznaniu potrzeb lokalnej społeczności i pozwala na realizację projektów, które obu stronom dają korzyści i satysfakcję. Czujemy się jako PGNiG „dobrym sąsiadem”, a od takiego można oczekiwać zarówno wsparcia i pomocy, jak i wspólnej pracy lub zabawy – mówi Dorota Mundry, kierownik działu komunikacji i PR, PGNiG SA Oddział w Zielonej Górze.

Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” to najważniejsza cykliczna publikacja Forum Odpowiedzialnego Biznesu, wydawana od 2002 roku. Raport jest przeglądem aktywności firm, które zgłosiły swoje działania w zakresie CSR, oraz podsumowuje najważniejsze kwestie związane z odpowiedzialnym biznesem w danym roku w Polsce. W części wprowadzającej znajdują się artykuły i komentarze ekspertów/ekspertek. Stałym elementem publikacji jest także przegląd wybranych artykułów prasowych oraz kalendarium wydarzeń związanych z CSR. Raport dostępny jest także w formie elektronicznej w portalu odpowiedzialnybiznes.pl. Więcej o Raporcie na: http://odpowiedzialnybiznes.pl/aktualno%C5%9Bci/pracownik-wazniejszy-od-klienta/


Kontakt dla mediów:

Forum Odpowiedzialnego Biznesu: Agnieszka Siarkiewicz, menedżerka promocji i komunikacji, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel.: 669 510 483

 

Zielona Góra

Dzisiaj jest: 12 Maj 2021    |    Imieniny obchodzą: Joanna, Dominik, Pankracy

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA

There are no upcoming events currently scheduled.
CAŁY KALENDARZ

KALENDARZ

Kwietnia 2021 Maja 2021 Czerwca 2021
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Aktualnie

Naszą witrynę przegląda teraz 181 gości