news365.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
news365.pl I n s p i r a c j e Kalendarium Podsumowanie debaty „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”

Podsumowanie debaty „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”

Email Drukuj PDF

Za nami II edycja projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”. W bibliotekach w całej Polsce rozmawiano o rozwoju Polaków. Jak uwolnić potencjał aktywności obywatelskiej mieszkańców Polski lokalnej? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali uczestnicy debaty, która 19 maja odbyła się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze, a także w ponad 50 innych miejscowościach w całej Polsce. Debata jest częścią projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”, organizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. To projekt, którego celem jest wywołanie szerokiej dyskusji nad mechanizmami rozwoju lokalnych społeczności.

Debaty lokalne służą temu, żeby ludzie we własnej społeczności, we własnym gronie, porozmawiali o tym, co może wpłynąć na rozwój ich społeczności, jak ten rozwój pobudzić i jak się w niego zaangażować – mówi Beata Pawłowicz, jedna z moderatorek debaty.

Wśród uczestników debat znaleźli się samorządowcy, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie, studenci, pracownicy bibliotek i domów kultury, a także działacze obywatelscy, przedsiębiorcy oraz dziennikarze. Debaty miały charakter nie tylko ponadsektorowy, ale także międzypokoleniowy – uczestniczyli w niej zarówno ludzie młodzi, jak i dorośli i seniorzy.

Do udziału w projekcie została zaproszona m.in. Biblioteka Norwida. Debata w Norwidzie  odbyła się 19 maja. Spotkanie miało  formę warsztatu, podczas którego starano się określić, co motywuje do zaangażowania się w rozwój społeczności oraz co ułatwia zaangażowanie w ten rozwój. Stworzono listę „motywatorów” i „ułatwiaczy”.

W Bibliotece Norwida wśród „motywatorów” wymieniono:

1. Sprawczość
– możliwość realnego wpływania na otoczenie
i wprowadzania zmian

2. Potrzeby – z jednej strony - konkretne, użyteczne potrzeby, takie jak np. brak dobrej drogi dojazdowej do domu, wśród tych potrzeb również: niezgoda na jakiś stan rzeczy
i frustracja tym wywołana. Z drugiej strony - potrzeba działania, przynależności do grupy, tożsamości

3. Świadomość wsparcia – świadomość tego, że jest ktoś, kto gotów jest wspierać inicjatywę i jej zwolenników. Chodzi tu zarówno o władze samorządowe, jak i różnego rodzaju organizacje pozarządowe, liderów lokalnych i zespoły nieformalne

4. Samorozwój
– możliwość osobistego rozwoju w różnych aspektach (rozwój kompetencji miękkich, społecznych, zdobywanie wiedzy, stawanie się lepszym człowiekiem)

Natomiast na liście „uławiaczy” znalazły się:

1. Dostęp do informacji – dostęp do ważnych dla działaczy - informacji, generowanych przez władze, instytucje, organizacje, ważne! - dostęp
do propozycji zabierania głosu przez mieszkańców w ważnych dla lokalnej społeczności sprawach

2. Liderzy/inspiratorzy – obecność ludzi, którzy pociągają za sobą innych, inspirują, pokazują możliwości i dają wiarę w sukces

3. Aktywnie działające organizacje i instytucje – obecność organizacji, instytucji, otwartych i wrażliwych na potrzeby innych, szanujących siebie nawzajem
i współpracujących ze sobą

4. Moda na obywatelskie działania i obywatelskość – moda na działania na rzecz innych, może wpłynąć na aktywność ludzi, stąd potrzeba kreowania takiej mody m.in. przez media, szkoły

Pierwsze ogólne wnioski z ogólnopolskich dyskusji są budujące. To, co motywuje lokalnych liderów do działania na rzecz lokalnej wspólnoty to przede wszystkim działania związane
z prezentowaną przez ludzi postawą altruistyczną oraz empatią. W nich zawiera się wewnętrzna motywacja do podejmowania aktywności, czyli chęć do działania – mówi Piotr Zbieranek, koordynator projektu.

Dyskutanci dostrzegli także całą gamę osobistych korzyści płynących z aktywności społecznej. Dotyczą one możliwości poprawy swoich warunków życia –  zmiany otoczenia, które nas otacza – oraz rozwoju samego siebie. Aktywność społeczna dostarcza satysfakcji, nadaje sens w życiu i pomaga w lepszym poznaniu siebie i innych.

Ułatwieniem do podejmowania aktywności obywatelskiej jest przede wszystkim klimat sprzyjający aktywności i obniżenie „progu wejścia”. To wymaga nie tylko usunięcia barier biurokratycznych w dostępie do środków finansowych, lecz przede wszystkim rozwoju kompetencji (w pierwszej kolejności właśnie wśród liderów) i współpracy pomiędzy liderami, organizacjami i instytucjami.

Efekty i wnioski ze wszystkich dyskusji zostaną przedstawione opinii publicznej za pośrednictwem partnerów medialnych oraz na XI Kongresie Obywatelskim w listopadzie 2016 r. w Warszawie. Raport z debat zostanie wręczony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie.

Projekt „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”  został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Partnerem strategicznym projektu jest PKO Bank Polski. Ogólnopolscy partnerzy medialni: dzienniki i tygodniki Grupy Polska Press , TVP Kultura, ngo.pl .

Projekt jest organizowany w ramach Kongresu Obywatelskiego. Kongresy Obywatelskie od 10 lat są miejscem spotkania, wymiany refleksji i dyskusji między Polakami. Kongres angażuje do rozmów o rozwoju Polski znanych i cenionych przedstawicieli świata nauki, kultury, polityki, społeczeństwa obywatelskiego czy biznesu (wśród uczestników kongresowych dyskusji można wymienić m.in. Jana Englerta, Lecha Wałęsę, Joannę Szczepkowską czy Jacka Żakowskiego).

Więcej o projekcie: www.kongresobywatelski.pl, zakładka: Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej

Kontakt: Dział Badań Analiz i Metodyki (68 45 32 619, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. )

 

Zielona Góra

Dzisiaj jest: 12 Maj 2021    |    Imieniny obchodzą: Joanna, Dominik, Pankracy

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA

There are no upcoming events currently scheduled.
CAŁY KALENDARZ

KALENDARZ

Kwietnia 2021 Maja 2021 Czerwca 2021
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Aktualnie

Naszą witrynę przegląda teraz 105 gości